Text, fotka, video, odkaz… Aneb jaké statusy jsou na Facebooku „in“?

FacebookLámete si hlavu, jak pracovat s vaší facebookovou stránkou? Už se vám povedlo nějaké fanoušky získat, ale přesto se nedá říct, že by vaše stránka žila zrovna nějakým bohatým společenským životem?

Jak to asi dělají jiní? To je otázka, která vás jistě napadla.

Doufám, že vás nepřekvapí tvrzení, že to vše není jen o trendy a sexy produktech, které ostatní nabízejí a díky kterým slaví úspěch i na sociálních sítích.

Jeden z důvodů, proč jsou vaše stránky nepříliš úspěšné a málo fanoušků sdílí vaše statusy, může být zakopaný v obsahovém typu příspěvků, který zveřejňujete.

Nejprve by tedy asi bylo dobré začít vůbec tím, jaké typy statusů vlastně firmy na svých stránkách na Facebooku zveřejňují. Pěkné srovnání přinesla nedávno společnost Socialbakers, která se zabývá monitoringem sociálních sítí.

Nejčastější typy statusů na Facebooku .- srpen 2012

Nejčastější typy statusů na Facebooku - prosinec 2012

 

Jak je vidět z předchozích dvou grafů (první je sestaven na základě dat z srpna 2012, druhý pak z prosince 2012), jednoznačně nejoblíbenějším typem příspěvků je fotografie. Její podíl se během závěru roku 2012 dokonce zvýšil o 7% na 77%.

A je to poměrně logické, protože vizuální informace prostě upoutá nejrychleji. Jakmile je fanoušek „chycen“ vizuálním vjemem, tak obvykle má zájem i o případnou textovou část příspěvku.

Ať se nám to líbí nebo ne, tak úspěšně ověřenou analogii z offline světa najdeme například u bulvárních novin a časopisů, kde obrázky mnohdy zabírají výrazně více místa než doprovodný text. Tím samozřejmě neříkám, že vaše statusy musí sklouznout na úroveň bulvárního zpravodajství…

Z grafů tedy vyplývá poměrně jasné doporučení: zkuste se zamyslet nad tím, jak své statusy na Facebooku obohatit o fotografie, jak je udělat vizuálně přitažlivé a pak se pravděpodobně dočkáte sladkého úspěchu, protože…

 

Nejsdílenějším typem příspěvku mezi uživatel na Facebooku je fotografie

A zde je poměr ještě výraznější – celých 93% sdílených statusů jsou fotky! Textové statusy se téměř nesdílejí. Ostatně i pro toto tvrzení zde mám doprovodný graf.

Fotografie - nejsdílenější typ statusu na Facebooku

 

Co si z toho všeho vzít?

Když bych měl výše uvedené informace shrnout, tak to určitě neznamená, že stačí na Facebook dát jakoukoli fotografii a máte vystaráno. Tak to není a věřím, že to také cítíte.

I ta fotografie, pokud má být úspěšná a má se virálně šířit, musí splňovat nějaké předpoklady.

Jaké předpoklady to jsou? Fotografie by se měla aspoň trochu vztahovat k tomu, co vaše společnost dělá, měla by mít nápad a tudíž být poutavá pro fanoušky. Takové fotografie mají šanci se stát těmi sdílenými a díky tomu tak rozšiřovat povědomí o vaší značce mezi ostatní uživatele Facebooku.

Takže… Už máte v hlavě nápad a v ruce fotoaparát? ;)

The following two tabs change content below.

Petr Slavík

Máte webové stránky či eshop a chcete na nich mít více návštěvníků nebo platících zákazníků? Napište mi na petr.slavik@blueweb.cz nebo rovnou zavolejte na 603 720 806 a společně se podíváme, jak dosáhnout vašeho cíle. Věnuji se online marketingu. Stejně jako vás i mě zajímá výkon internetových stránek. Vím, jak vám pomoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top